Rozhovor: Podlehla milovnice mechaniky chytrým hodinkám?

Dneska se podíváme na názor naši manažerky prodejny, Lenky Bracháčkové, co říká na chytré hodinky a jak se mění svět hodinařiny. Lenka pracuje ve světě hodinek již 18 let. Mezi její nejoblíbenější značky patří Tag Heuer, Breguet, Zenith a Vacheron Constantin, ale radost jí dělá například také značka Seiko, oblíbila si praktické hodinky Seiko 5. Pár zajímavých hodinářských kousků najdete i v její sbírce.

chytre-hodinky-vs-mechanicke2

Leni, najdeme u tebe v kazetě na hodinky i nějaké chytré nebo se zaměřuješ jen na mechaniku?

Určitě ne. :D Do šperkovnice takové hodinky nepatří. Smartwatche považuji za funkční hodinky pro aktivního uživatele. Neříkám, že je nevyužívám, ale nemám potřebu chytré hodinky hýčkat. :) Myslím tím, že nepatří do mé šperkovnice, je to spotřební věc.

Jak vidíš poslední roky vývoj mechanických hodinek a těch chytrých?

Myslím, že je to evidentní… Chytré hodinky válcují hodinářský business ve velkém, ať už se jedná o Apple watch či Garmin. Stačí se podívat kolem sebe, už nejen mladá generace nosí smartwatch. Je to pohodlné, užitečné, jestli je to vkusné, to bychom dlouze polemizovali.
U nás v HELVETIA hodinky a šperky jsme celkově museli takzvaně jít s dobou a naprosto jsme podlehli šílenství okolo značky Garmin. Tím ale nechci říci, že by se svět klasických hodinek zastavil, jen se mění, jako vše kolem nás.

Myslíš, že se klasické hodinky vrátí na vrchol, tak jak tomu bylo třeba před pěti lety?

Neřekla bych, nebude se jednat o vrchol, ale počítám s variantou, že globálně lidi přestane bavit “otravná” technologie. Myslím tím telefon v kapse, notebook v tašce, sluchátka v uších a blikající hodinky na ruce. Není toho už trochu moc? Přece jen klasické hodinky ideálně s mechanickým strojkem jsou desetiletími ověřeným doplňkem, který se dědí z generace na generaci a tím se dostávám k tématu, který kupodivu mladou generaci také zajímá a to je udržitelnost a ekologie. Jsem ráda, že nám chodí mladí zákazníci, poptávající mechanické hodinky, často mají na ruce retro kousek po dědovi a pyšně hodinky nosí. Tady je prostor pro výrobce, kteří se nevzdávají a dále vyrábí kvalitu, která se může stát také uloženou investicí pro svého majitele. 

Hodinky Longines Conquest Classic na damske ruce

Klasické hodinky mají své kouzlo a v případě mechanických se často dědí z generace na generaci.

Když máš čas, tak se jdeš proběhnout, ale nepatříš mezi sportovce, kteří by si hlídali tempo nebo tepovku. Ale měla jsi možnost vyzkoušet pár Garminů. Naposledy to byly Fenix 8. Co na ně říkáš?

Je to tak, nejsem sportovec, ale taky občas ráda vyběhnu. Vždy jsem běhala bez hodinek a bez telefonu, prostě relax sama se sebou, ale přiznám se, že když člověk ochutná, co chytré hodinky nabízí, tak si rychle zvykne. Zrovna u novinky Fenix 8 to jde velmi lehce. Jsou to boží sporttestery, výborně sedí na ruce, ač nejsou zrovna velikostně nejnižší a nejmenší z nabídky Garmin - měla jsem velikost 43 mm, která je u klasických hodinek považovaná za velkou, což u chytrých hodinek neplatí. Jsou lehké a nový AMOLED displej je krásně čitelný. Celkově je rozhraní hodinek hodně intuitivní a ač jsem je nemohla vyzkoušet při vícero sportovních aktivitách, tak věřím, že nic lepšího se pro ženy v kategorii chytrých hodinek nevyrábí. Jako žena pak ocením možnost volby barevných odstínů na displeji, velmi jednoduše si upravím podtón číslic ke sportovnímu oblečení, případně rovnou vyměním i pryžový či kožený řemínek. :) 

Hodinky Fenix 8 na dánské ruce

Většina hodinek Garmin již nabízí i možnost placení hodinkami.

Zkoušela jsi i volání?

Volání je funkcí, která byla trošku očekávaná u nových “osmiček”, takže jsem jej ráda vyzkoušela. Je to pohodlné, když má člověk v jedné ruce nákup a v druhé drží deštník, telefon zapadlý v batůžku, ale neumím si úplně představit, že budu delší hovory řešit přes hodinky. Kvalita zvuku byla dobrá, kolegyně, se kterou jsem mluvila byla také spokojená se zvukem, takže proč ne, v nutných případech bych tuto funkci asi využila. 

Jaké další Garminy jsi měla na zkoušku?

Začátek spolupráce s Garmin CZ datuji od roku 2019, kdy jsme měli tu čest být vybranou prémiovou prodejnou Garmin, tehdy už jsem testovala hodinky Vivomove, ale přiznám se, že sympatický model s ručičkami si u mě oblibu nezískal.
Postupně chodily novinky a hitem byl model vivoactive 4S, který byl vizuálně nejhezčí dámský kousek, tehdy ještě s transflektivním displejem. Ale na běhání jsem delší dobu používala první model Venu, byly to černé hodinky se zlatou lunetou a AMOLED displejem, byla jsem nadšená. Postupně pak přicházely další kusy a posledním byly asi hodinky EPIX, takový předchůdce nynějších Fenix 8 AMOLED, měla jsem velikost 47 mm, chtěla jsem zjistit, jestli sedí na dámském zápěstí a není to špatný, v rámci použitelnosti pro sport je ta velikost v pořádku, především mapy na větším displeji dávají smysl. Ale na procházku do města bych sáhla zpět po svých oblíbených klasických hodinkách.

Garmin Epix PRO (Gen 2) Sapphire 42mm Soft gold  Cream Heathered nylon band Premium na dámské ruce

Jedny z hodinek, které Lenka zkoušela, byly Garmin Epix Gen 2.

Které bys doporučila ženám? A nějaký tip na Garminy pro muže?

Jak jsem zmínila výše, pro ženy mě zaujaly nejvíce tehdejší Venu, nyní jsou velmi oblíbené Venu 3S, moc se mi líbí barevné kombinace, jsou cenově dostupné a pro městský typ ženy, která si jde také občas zacvičit, jsou naprosto dostačující, navíc umožňují zmiňované volání a také placení kartou. Pro náročnější uživatelky a třeba i sportovkyně jsou špičkou hodinky Garmin Fenix 8 ideálně ve variantě premium, kde je v balení i luxusní kožený řemínek pro decentnější vhled.

Pánové mají možnost výběru z nejvyšší kategorie Garmin Marq, ta se v dámském provedení nevyrábí, konkrétně model Adventurer je naprostá paráda. Když už je zákazník závislý na smartwatch, nesundává je ani na formální příležitosti, jsou tyto hodinky výbornou alternativou. Titanové pouzdro, AMOLED displej nastavený na ručičkový face, kožený řemínek a jednání může začít. 

garmin venu 3s na dámské ruce

Venu 3S patří k nejoblíbenějším "městským" hodinkám od Garminu.

Z chytrých hodinek jsi zkoušela třeba i značku Tissot nebo Festina. Pro koho jsou tyto hodinky určeny, protože patří do trochu jiné kategorie než Garmin?

Ano, je to zajímavý “hybrid”, ukázka právě onoho přizpůsobení se trhu. Festina, Tissot, Casio  a jiné značky nabízí alternativu, kdy si zákazník může užívat na ruce krásy hodinářských značek a přitom přesnost času hlídá telefon spárovaný přes Bluetooth. To je asi zásadní, nemusí tedy seřizovat letní a zimní čas ani nastavovat datum co dva měsíce, tohle uměly jen rádiem řízené hodinky, případně speciální modely s GPS jako například Seiko Astron. Jsou tedy určeny pro milovníky přesného času.

Hybridní hodinky mají svou aplikaci a umožňují povolit notifikace, třeba Festiny nemají displej (kromě nových Connected D), ale hodinky při příchozí zprávě či volání vibrují. Tissot T-Touch solar jsou více outdoorové, ale už mají displej, kde mohu vidět i volajícího.

Obě značky jsou dost progresivní a letos vydaly nové smartwatch, které už měří také tepovou frekvenci a umí měřit danou aktivitu. Tissot T-Touch Connect sport i Festina Connect D se na trhu teprve rozkoukávají, uvidíme, jaké budou zákaznické recenze.

tissot t-touch connected na dámské ruce

Hodinky Tissot T-Touch Connected v dámském provedení.

Podlehla by jsi chytrým hodinkám nebo by jsi funkce nevyužila a zůstaneš věrná kouzlu mechaniky? 

Svým způsobem jsem již podlehla, ač nyní žádné vlastní Garminy nemám, musím se přiznat, že mi chybí, když si zrovna vzpomenu, že bych si měla zase zacvičit, líbí se mi grafické analýzy aktivit, kdy se mohu pyšně podívat, jak mi jde kondice nahoru a také mě údaje dokáží vyhecovat, že jsem naopak dlouho nic nedělala a tepovka při běhu je zase velmi špatná. :) Vtipné je také vyhodnocení odpočinku, člověk zůstane v úžasu, když zjistí, že vlastně spal trhaně jen 3 hodiny a zbytek času se za spánek ani považovat nedá. Ale takto dalece se sledovat nechci, takže zatím zůstávám u testování a velmi ráda se vracím ke svým tikajícím šperkům.