Prosím, doporučte mi nějaké dobré hodinky na běhání… Jednoduchý dotaz, který není snadné poctivě odpovědět bez znalosti dalších informací. Situace na trhu již není taková, jako před několika roky, kdy se sportovec musel přizpůsobit jednomu několika málo univerzálním modelům hodinek. Nabídka sportovních hodinek je široká a každému typu sportovce dokáže nabídnout něco zajímavého.
Na začátku vysvětlím, jak se liší sportovní modely hodinek a jaké jsou jejich typické vlastnosti a proč. Trh chytrých hodinek dělím na ty, které vyrábí značky blízké výrobě chytrých mobilních telefonů a ty, které vyrábí výrobci, kteří jsou blíže sportovní elektronice. Obě skupiny hodinek dnes dokážou měřit a zaznamenat sportovní aktivity, každý ze dvou skupin výrobců k tomu ale přistupuje jinak. Výrobci, kteří jsou zaměření na mobilní telefony nabízejí hodinky, které fungují jako prodloužená ruka mobilního telefonu. Pokud máte hodinky od stejné značky jako telefon, nabízejí obvykle v propojení s telefonem více funkcí než hodinky jiné značky. Takové chytré hodinky mohou umět telefonovat, zobrazovat fotografie z telefonu, případně mohou do sebe dohrávat podobné aplikace, které máte v telefonu. V oblasti měření sportu se ale často spokojí se základními funkcemi, nenabídnou obvykle tak dlouhou výdrž nebo odolnost a tréninkové mobilní aplikace, které sportovní výkon nakonec schraňují a vyhodnocují nejsou tak propracované, jako u sportovních značek. Někteří výrobci se dokonce spoléhají na sportovní aplikace třetích stran, jelikož se jim nevyplácí vlastní vývoj.
Výrobci sportovní elektroniky nemají tak blízké propojení s chytrým telefonem jako značky popsané výše, zvládají ale základní chytré funkce se všemi běžnými chytrými telefony, bez ohledu na operační systém. Chytrými funkcemi se rozumí zobrazení volání, sms zpráv, emailů a notifikací, informace o počasí, ovládání hudebního přehrávače, u některých hodinek bezkontaktní platby a podobné funkce. Výhodou sportovních značek je zkušenost se sportovním prostředím a šíře funkcí, které mohou začínajícímu i vrcholovému sportovci nabídnout. Příklad – u běhu mohou podobné hodinky nabídnout funkce virtuálního trenéra, který vás provede začátky běhání, vrcholovým běžcům ty samé hodinky nabídnou možnost individuálního plánování tréninků, sdílení výsledků s trenérem nebo data o výkonu levé/pravé nohy, výšce odrazu nebo době kontaktu nohy se zemí. Pokud se věnujete i jiným sportům, než je běh, sportovní hodinky vám nabídnou více sportovních profilů a v každém mohou mít specifické funkce a nastavení. Podobně přistupují sportovní značky i k designu, ergonomii a výběru materiálu hodinek. Rozdíl mezi sportovním a „lifestylovým“ modelem hodinek je patrný na první pohled nebo první sportovní použití.
Jak poznám sportovní model chytrých hodinek?
- Velice lehké provedení. Hodinky při sportu nesmí překážet, neměly by poskakovat na zápěstí a měly by se příjemně nosit. Proto se sportovní hodinky vyrábí obvykle z polykarbonátu – vysokopevnostního plastu, který zajišťuje nízkou hmotnost, vysokou pevnost a odolnost v náročných sportovních podmínkách. Jako materiál pro řemínky se využívá výhradně měkký silikon, který je i při sportování a pocení se příjemný, odolný a dá se jednoduše omývat. Silikonové sportovní řemínky bývají perforované pro snadný odvod potu při sportu. Teprve pokud chcete takové hodinky nosit v civilu, dá se silikon vyměnit za kov, kůži nebo například nylon. Řada sportovců ale používá silikonové řemínky celý den, jsou příjemné a dobře se nosí. Díky použitým materiálům vypadají sportovní hodinky „plastově“ a „levněji“, než podobný, lifestylový model hodinek. Sportovní, „plastové“ hodinky přitom mohou být dražší než většina lifestylových modelů. Podobné hodinky tak ve sportovním prostředí mohou budit pro své unikátní funkce obdiv a zájem, zatímco nesportovci je budou považovat za levné digitálky.
- Tlačítkové ovládání. Drtivá většina chytrých, sportovně zaměřených hodinek zachovává tlačítkové ovládání. Proč? Tlačítka fungují i v zimě v rukavicích nebo se dají používat bez dívání se na displej i během samotné sportovní aktivity, včetně běhu, jízdy na kole, plavání a dalších.
- Propojitelnost s čidly a další elektronikou. U výkonnostního a vrcholového sportu často nestačí přesnost optického měření tepu a je potřeba připojit přesnější hrudní pásy, na kole přijde vhod možnost připojení čidel rychlosti a kadence, případně měřiče wattového výkonu. Samostatnou kapitolou je propojení hodinek s cyklistickým, veslovacím nebo běžeckým trenažérem, případně aplikacemi typu Zwift.
Rady pro samotný výběr
Poznámka: tento článek se věnuje výběru sportovních modelů. Sportovní modely jsou vhodné pro ty, pro které je sportovní využití hodinek primární. Pokud máte představu, že hodinky budete používat jak pro sport, tak pro běžné nošení, včetně požadavku, aby hodinky vypadaly elegantně s pánskou košilí a sakem nebo dámským kostýmkem, podívejte se i na lifestylové pánské nebo lifestylové dámské modely Garmin hodinek. Mohou nabízet podobnou sportovní výbavu a funkce v elegantnějším pouzdře hodinek.
Zjednodušeně můžeme sportovní chytré hodinky rozdělit do 3 kategorií: základní, střední třída, vrcholové modely. Jednotlivé kategorie se mezi sebou liší cenou a funkcemi. U značky Garmin platí, že současné základní modely nejsou vůbec špatné a nemají žádné důležité omezení pro základní měření sportovních aktivit.
1. Základní kategorie chytrých, sportovních GPS hodinek
Typickými zástupci základní kategorie hodinek jsou modely Garmin Forerunner 35 a Garmin Forerunner 45. Starší Forerunner 35 nabízí hranaté pouzdro, novější Forerunner 45 je kulatý a nabízí se ve dvou velikostech (menší Forerunner 45S a větší Forerunner 45).
Oba modely hodinek jsou vhodné pro začátečníky a dokonce i pro výkonnostní nebo vrcholové běžce, pokud jim stačí základní měřené údaje. Základními údaji se u běhu rozumí tempo, vzdálenost, srdeční tep. Oba modely nabízejí samostatné sportovní profily pro běh, jízdu na kole a fitness cvičení. Neznamená to, že by hodinkami nešlo změřit například běžecké lyžování, ale je potřeba jej změřit v některém existujícím profilu (běh, jízda na kole) a po uložení v tréninkovém deníku ideálně změnit typ sportu na běžecké lyžování (pokud to chcete mít správně zařazené pro případné statistiky). V ostatních sportech nemají specifické funkce jako dražší modely, není to ale nic, bez čeho by se sportovec neobešel.
Garmin Forerunner 35 se díky měkkému řemínku nosí velmi příjemně a hodinky překvapí i solidní výdrží akumulátoru. Forerunner 35 využívá černobílý displej s vysokým kontrastem a skvělou čitelností za všech podmínek. Forerunner 35 dokáže svými funkcemi a výdrží překvapit, vždy si u nich vzpomenu na hlášku Radka Brunnera, ultra běžce, mistra ČR v běhu na 100 km a v běhu na 24 hodin – „na to moje běhání stačí“. Forerunner 35 mají skvělý poměr cena/výkon a hodí se i jako první GPS hodinky pro sportující děti.
Garmin Forerunner 45 nabízí kulatý design, který je blíže vzhledu klasických hodinek. Oproti Forerunner 35 má již barevný displej (s velmi dobrou čitelností). Forerunner 45 má navíc i další dvě zajímavé funkce: virtálního běžeckého trenéra Garmin Coach, který dokáže navrhnout individuální tréninky pro začínající i pokročilé běžce a funkce Body Battery a Stress Score, které během dne sledují zatížení organizmu a poskytují zajímavé výsledky (blíže v samostatném článku).
Největší konkurencí pro sportovní modely Forerunner 35 a Forerunner 45 je základní lifestylový model Garmin Venu Sq, který nabízí elegantnější vzhled, dotykový displej a širší nabídku sportovních profilů a funkcí, případně starší Vívoactive 3, který se postupně doprodává a je k dispozici za velmi dobrou cenu.
2. Střední třída chytrých, sportovních GPS hodinek
Ve střední třídě sportovních hodinek vnímám jednoho silného zástupce, kterým je Garmin Forerunner 245. Cenově sem patří i například Forerunner 735XT, starší triatlonový speciál, který se dá ještě občas sehnat. Vzhledem ale k funkcím, které se objevily u hodinek posledních generací bych dal přednost modelu Forerunner 245.
Co nabízí střední cenová kategorie? Oproti základním modelům má střední třída na první pohled elegantnější design. Pouzdro hodinek, uchycení řemínků a celkový dojem je na vyšší úrovni. Hodinky jsou také kompatibilní s platformou Connect IQ, pomocí které je možné do hodinek dohrát další, zajímavé funkce nebo různé podoby ciferníků hodinek. Samozřejmostí jsou funkce Body Battery a Strss Score a hodinky Forerunner 245 se vyrábějí i ve verzi Forerunner 245 Music s vestavěným hudebním přehrávačem kompatibilním se streamovacími hudebními službami, jako je Spotify nebo Deezer.
Garmin Forerunner 245 je lehký, spolehlivý a solidní sporttester pro všestranné sportovce. Hodinky mají bohatší nabídku sportovních profilů, včetně plavání v bazénu. Mezi profily ale chybí triatlon, golf nebo sjezdové lyžování (sjezdové lyžování jde měřit, ale bez specifických funkcí dražších hodinek). Oproti základním modelům má bohatší nastavení funkcí a více možností přizpůsobení údajů, které se zobrazují během sportu na displeji. Forerunner 245 také oproti vyšším modelům postrádá barometrický výškoměr a výšku měří pomocí GPS. Pokud vyloženě nepotřebujete výškové statistiky, tak absence výškoměru nemusí být překážkou, hodinky jsou bez výškoměru jednodušší a v některých situacích poskytují i stabilnější a přesnější výšková data. Nevýhodou Forerunner 245 je absence podpory bezkontaktních plateb Garmin Pay, které by tomuto modelu slušely.
3. Prémiové chytré, sportovní GPS hodinky
Prémiové modely vychází z modelů hodinek, které byly původně navržené pro triatlon a přesněji Ironman. Jednu z nejnáročnějších sportovních disciplín, která spojuje běh, kolo a plavání. Tyto hodinky splňují potřeby výkonnostních a vrcholových sportovců. I v případě, že hledáte nejlepší hodinky čistě pro běh, nenajdete lepší volbu, než sáhnout právě po těchto triatlonových/multisportovních modelech. Hodinky navíc dávno překročily horizont sportu a svými všestrannými funkcemi jsou srovnatelné s nejlepšími chytrými hodinkami vhodnými pro celodenní nošení. Mezi takové funkce patří podpora plateb Garmin Pay, vestavěný hudební přehrávač kompatibilní se Spotify/Deezer nebo celodenní monitoring pohybu a zátěže organizmu.
Do výběru top modelů jsem vybral dva modely: Garmin Forerunner 945 a Garmin Forerunner 745. Oba modely nabízejí široké spektrum sportovních profilů, bohaté sportovní funkce, možnost rozšíření o další čidla a příslušenství a pokročilé funkce pro vyhodnocení tréninkové zátěže, včetně doporučení zaměření další tréninkové zátěže. Oba mají vestavěný barometrický výškoměr a elektromagnetický kompas, poskytují tak detailnější výškové statistiky (nastoupané, sestoupané metry, výškový profil...) a podporují funkci ClimbPro, která na naplánované trase dokáže zobrazit výškový profil před vámi, včetně detailní statistiky jednotlivých stoupání. Funkce PacePro pomáhá s naplánováním ideálního tempa na členité trati běžeckých závodů a funkce virtuálního trenéra Garmin Coach dokáže připravit individuální běžecký trénink podle nastaveného cíle, vaší výkonnosti a času, který máte pro trénink k dispozici.
Model Forerunner 945 je vyšší, vybavenější. Nabízí možnost zobrazení podrobných map na displeji a související navigační funkce nad takovou mapou. Oproti Forerunneru 745 nabízí také delší výdrž baterie. Je vhodnější pro vyznavače dlouhých, vytrvalostních sportovních disciplín.
Forerunner 745 je menší, elegantnější a vhodnější pro menší sportovce nebo ženy. Vývojově je o něco málo novější než Forerunner 945, což je patrné především lepší přesnosti záznamu uběhnuté/projeté trasy a přesnějším měřením aktuálního tempa/rychlosti. Je to dané použitým GPS čipem nové generace. Forerunner 745 jsou jedny z nejpříjemnějších hodinek, které skvěle sedí na ruce. Ačkoliv jinak používám jiné hodinky, s Forerunner 745 jsem se loučil velice těžce. Podobně příjemné jsou i Forerunner 945, které bych doporučil pro sportovce středního a většího vzrůstu.
Další konkurencí pro hodinky typu FR945 a FR745 jsou hodinky řady Fénix, především pak řada Fénix 6. Hodinky řady Fénix 6 nabízejí podobné nebo dokonce identické funkce jako Forerunner 945, ale v elegantnějším pouzdře, které se více hodí pro celodenní nošení v kombinaci s civilním oblečením. Řada Fénix6 nabízí tři velikosti hodinek (malé - Fénix 6S, střední - Fénix 6 a velké - Fénix 6X) a bohatou nabídku barevných a materiálových provedení, včetně modelů se solárním hybridním nabíjením.