Naše portfolio rozšířila značka Rado. Prohlédněte si novou kolekci.

Co chystá Garmin u modelu Fenix 9? Za tyhle funkce bychom se nezlobili

Americká značka Garmin nás poměrně pravidelně zásobuje novými modely, včetně těch nejvybavenějších z řady Fenix. Ačkoli se firma z Kansasu velmi snaží společně s každým novým modelem přijít s nějakými vylepšeními, nutno podotknout, že už nezbývá mnoho oblastí, kam by se mohly nejvybavenější modely od Garminu posunout. Přesto si dovedeme představit hned několik novinek, které by Garmin mohl představit u budoucího modelu Fenix 9 nebo Fenix 8 PRO.

Větší displej by nebyl na škodu

Co se týče designu, zde patrně není moc co měnit. Zasnit se můžeme například nad jinými materiály či drobnými úpravami vzhledu, avšak mezi současnými majiteli, ani mezi těmi potenciálními, mnoho názorů, že je potřeba sáhnout po změně designu, nejspíše nenajdete. Kde by ale Garmin mohl trochu přidat, je určitě velikost displeje.

Proč má největší 51mm varianta současných Fenixů stejně velký displej jako menší 47mm verze? Podle nás by Garmin s klidným svědomím mohl největší variantu osadit 1,5” panelem a nikdo by nepřišel k úhoně. Navíc by většímu modelu slušel i větší displej.

fenix8-amoled47-min

U Garmin Fenix 8 47 mm se zvětšil displej, to samé nám chybí i u velikosti 51 mm.

Moderní panel se solárním dobíjením

Neberte to špatně, proti AMOLED technologii nic nemáme – nabízí skvělé podání černé, výrazné a syté barvy a ani s maximálním jasem není žádný problém. V poslední době se ale pomalu začíná prosazovat technologie microLED, která nabízí vysoký jas, vysoký kontrastní poměr, široký barevný gamut, rychlou odezvu a energetickou účinnost.

Zajímavá by byla také varianta, kdy by se Garmin vydal podobnou cestou jako kupříkladu čínský výrobce chytrých hodinek TicWatch. Konkrétně mluvíme o dvou displejích v jednom těle – plnohodnotný microLED by byl aktivní ve chvíli, kdy hodinky aktivně používáte, zatímco transflektivní LED by fungoval v momentě, kdy byste hodinky aktivně nevyužívali. Tím by se Garminu otevřely nové možnosti, třeba i v posunutí maximální výdrže ještě o kus dále.

 amoled-epix-min

Na AMOLED displeji bychom ocenili možnost solárního napájení.

Nebo raději AMOLED se solárním dobíjením?

K podobným husarským kouskům nicméně Garmin sahat nemusí, aby nás ohromil. Bohatě by stačilo, kdyby spojil současnou technologii AMOLED panelů se solárním dobíjením, což by se výrazně podepsalo na výdrži jeho prémiových chytrých hodinek. I když se to na první dobrou může zdát jako šílený nápad, zase tak daleko od realizace to být nemusí.

Ostatně patent, který by propojoval OLED panely se solárním nabíjením, je znám už více než dekádu, jen k jeho implementaci se prozatím nikdo moc nemá. Ale proč by zrovna Garmin nemohl být mezi prvními?

Epix2-x-Fenix7

Porovnání AMOLED displeje s transflektivním.

Operační systém by se mohl dočkat „faceliftu“

Přiznáváme se, tady se už pouštíme trochu na tenký led. Operační systém v hodinkách od Garminu je bezesporu rychlý, spolehlivý a přehledný, ale dalo by se také říci, že v mnoha ohledech zastaralý, neesteticky a spartánský. Pokud si nepotrpíte na přílišné “kudrlinky” a obejdete se bez na pohled příjemných, ale v praxi občas zbytečných estetických drobností, jistě je pro vás ekosystém Garminu rájem na zemi.

Doba se nicméně mění a od hodinek v cenové hladině, ve které se pohybují modely Fenix, bychom očekávali nejen kvalitní dílenské zpracování hardwaru, ale také softwaru. Vůbec bychom se nezlobili, kdyby v Garminu zapracovali na prostředí svých chytrých hodinek a trochu jej osvěžili. A když už budou v tom, mohli by přibrat také mobilní aplikaci, která by si rovněž zasloužila pořádnou předělávku.

Lepší senzory pro snímání všeho možného

Tohle si většina z nás přeje prakticky každý rok. Pokud jde sledování tepové frekvence, osadil Garmin současnou generaci novým snímačem. Devátá generace se ale přeci jen může posunout ještě o kousek dále, což americké firmě dokazuje například konkurence v podobě Applu, jenž má velmi kvalitní senzory. Ačkoli jsme se snímačem Elevate 5 velmi spokojení, prostor pro zlepšení se najde vždy.

fenix7-pro-snimač-min

Senzory prošly velkým vylepším za poslední roky, ale stále je vždy co vylepšovat.

Větší kontrola nad spotřebou baterie

Garminy jsou proslulé svou dlouhou výdrží, avšak pokud jde o správu toho, jak hodinky s energií nakládají, už to taková sláva není. Fenix 9 by mohly začít něčím jednodušším, jako je třeba podrobný rozpis toho, co mělo na spotřebu jaký vliv. Zkrátka ať na první dobrou víme, kolik spotřebovaly notifikace, jak moc jsme využívali GPS či jestli je nutné měřit srdeční tep kontinuálně, nebo raději trochu ubrat ve prospěch o něco delší výdrže.

Od věci by možná nebylo, kdyby hodinky také samy uživateli doporučovaly, jak upravit své fungování, aby se výdrž optimalizovala. K tomu by hodinky mohly využít například i tréninkové plány a další data o používání – například před chystaným tréninkem, kdy vám už nebude zbývat mnoho energie, by mohly hodinky doporučit například vypnutí notifikací, aby tak zajistily úspěšné cvičení bez nutnosti je dobíjet předem. Ale to už se možná necháváme příliš unášet naší fantazií.

Ještě větší nezávislost na chytrém telefonu

Dovedete si představit situaci, že celý den ani nesáhnete na svůj chytrý telefon, a přitom o nic důležitého nepřijdete? My taky! K tomuto by Garminu pomohla jedna užitečná věc, konkrétně telefonní modul podporující minimálně LTE. Všichni naši operátoři totiž už podporují vytvoření kopie eSIM pro chytré hodinky, díky čemuž můžete vyrazit do světa, a přitom být stále dostupní.

Možnost odbavit telefonní hovor či důležitou SMSku i ve chvílích, kdy nemáte telefon po ruce, zkrátka není na škodu, obzvláště pokud žijete aktivním životním stylem. A u chytrých hodinek s cenou, o jakou si Garmin za své Fenixy říká, bychom to v současné době považovali již za samozřejmost.

volani fenix 8

eSim by ocenil nejeden z nás.

Odhad spotřebovaných zdrojů po fyzické aktivitě

Pokud jste někdy nakoukli také ke konkurenci, například k Polaru, jistě jste si povšimli řady drobností, které konkurenti nabízí a Garmin nikoli. Zrovna v případě zmíněné značky se jedná o výpočet spotřebovaných zdrojů po tréninku. Jinými slovy vám hodinky od Polaru řeknou, kolik jste spotřebovali tuků, bílkovin a karbohydrátů.

Ano, jedná se sice jen o odhady a rozhodně bychom se podle těchto dat neřídili. Nicméně se sluší říci, že Garmin nenabízí ani tyto odhady a minimálně pro základní orientaci by tyto údaje přišly nejednomu z nás vhod. A kdyby to Garmin posunul ještě o krok dále a ukazoval by tyto hodnoty rovnou během tréninku, vůbec bychom se nezlobili.

beh s hodinkami fenix8

Umělá inteligence vládne všemu

Jestli jste se v poslední době jen nachomýtli okolo technologické oblasti, jistě vám neunikla skutečnost, že veškerá elektronika současnosti musí obsahovat AI, jinak jako by ani nebyla. Musíme se přiznat, že v mnoha případech se jedná spíše o marketingovou vábničku a rozhodně bychom nechtěli, aby se Garmin vydal cestou, jako někteří jiní výrobci, kteří ve svých produktech propagují umělou inteligenci, aniž by přinášela výraznou přidanou hodnotu.

Chytré hodinky si ale přímo říkají o to, aby se na nich, respektive na datech, které nasbírají, umělá inteligence dosyta vyřádila. Pokud si totiž poctivě děláte analýzu všech naměřených hodnot a snažíte si dávat věci do kontextu, bezesporu vás to stojí velké množství času a úsilí. Právě v tomto ohledu umí AI snadno a rychle všechno vyhodnotit, včetně pohledu do minulosti, a nabídnout vám nejen stručné a jasné shrnutí, ale poskytne vám i tipy, jak pokračovat dále. A dokážete si představit, že byste měli na zápěstí personalizovaného kouče, který vás zná jako své boty a připravuje vám tréninky na míru? My rozhodně ano!

Potřebujete poradit?

Nevyplňujte toto pole:

Za úspěch se nestyďte. Úspěch oceňte. Prožijte s námi výjimečné okamžiky pod hashtagem #helvetiahodinky