Když se řekne chytré hodinky pro běžce, nejeden sportovec si vybaví amerického výrobce Garmin a jeho model Forerunner. Ty jsou už dlouhou dobu známy především spojením lehkosti, spousty špičkových funkcí a přijatelné ceny. V případě aktuálního modelu Forerunner 965 Garmin poprvé ustoupil z použitých materiálů a nabídl nám titanovou lunetu, kterou rozhodně vítáme. V tomto článku se ale chceme dívat dopředu – které novinky a funkce bychom ocenili u modelu Forerunner 975?
Garmin Forerunner 965 na ruce
Více velikostí
Nechápejte nás špatně – 47 milimetrů je za nás ideální velikost, která sedne na většinu zápěstí. Jenže pak jsou mezi námi i ti, kteří přeci jen neholdují velkým hodinkám, či mají menší obvod zápěstí. Garmin by u modelu Forerunner 975 mohl představit dvě různé velikosti, jednu větší a druhou o něco menší, aby si zkrátka každý přišel na své.
Větší důraz na zdraví
Tady je volba patrně jasná – nový snímač tepové frekvence. Otázkou je, jestli Garmin sáhne spíše po snímači Elevate 5, nebo rovnou nasadí další, ještě nepředstavenou generaci Elevate 6. Ačkoli už současné generace snímačů jsou velmi přesné a spolehlivé, v tomto ohledu je vždy prostor pro zlepšení. Nezlobili bychom se ani za novinku u Garminu, kterou je měření EKG.
Dočkáme se nového senzoru?
Lepší sledování spánku
Spánek je důležitou součástí regenerace, kterou není radno podceňovat. I když hodinky od Garminu umí monitorovat spánek a šlofíky, podrobnější a přesnější metriky by rozhodně nebyly na škodu. Skvělou funkcí, která se v poslední době stále více prosazuje, je detekce spánkové apnoe, kterou je obtížné detekovat a může mít výrazný vliv na regeneraci.
Spojení se světem i bez mobilu
Když chcete vyběhnout na dlouhý běh, túru či jízdu na kole, často s sebou nechcete mít i chytrý telefon. Mít ale i přes to spojení se světem určitě není na škodu, což lze poměrně snadno vyřešit zabudováním telefonního modulu, jako to umožňuje některá konkurence. Nejenže byste si v případě nutnosti mohli zavolat o pomoc, ale také díky tomu můžete odbavit urgentní záležitosti i během sportovní aktivity.
AMOLED displej hodinek Forerunner 965
Lehčí a odolnější konstrukce
Řada Forerunner je známá pro svou lehkou a nekomplikovanou konstrukci, což ale často znamenalo, že hodinky jsou vyrobeny z plastu. V poslední generaci Garmin konečně nasadil také titanovou lunetu a určitě bychom nebyli rádi, kdyby od tohoto ustoupil. Co by nás ale potěšilo (byť je to trochu sci-fi), je použití kvalitnějších materiálů než plastu. V tomto ohledu se nabízí například použití uhlíkových vláken, která by zajistila požadovanou odolnost, zároveň by ale zůstala zachována lehkost.
Svítilna pro noční běhy
Sportování za šera či v noci se stává čím dál tím více populárním. Proto, abyste mohli v noci vyběhnout ven, je nicméně potřeba vidět a být viditelný. S obojím může pomoci LED svítilna, kterou disponují vyšší modely z řady Fenix, nicméně využití by jistě našla i u nižší řady Forerunner. Garmin by nemusel hodinky osadit hned tou nejvýkonnější svítilnou na trhu, avšak alespoň nějaká základní by určitě přišla vhod.
Čas na bezdrátové nabíjení
Proprietární řešení od Garminu pro dobíjení hodinek je sice spolehlivé a je tady s námi už nějaký ten pátek, nicméně většina odvětví jde směrem bezdrátového nabíjení standardu Qi. Také Garmin by mohl naskočit na tuto vlnu, což by nejen zvětšilo možnosti pro dobíjení na cestách, ale některým uživatelům to otevře možnosti například nabíjení z chytrého telefonu skrze reverzní bezdrátové nabíjení. Tohle bychom u Garminu určitě uvítali.
Modely Garmin OFrerunner 965: